Domény

JAK ZJISTIT MAJITELE DOMÉNY?

Potřebujete zjistit majitele domény? Plánovali jste si zaregistrovat doménu, ale už je obsazená? Nebo si potřebujete ověřit, zda jste skutečně u domény uvedeni jako majitel a není doména registrována na někoho jiného? (Ano, i to se nezřídka stává.) Důvodů, proč se snažit zjistit majitele domény, může být mnoho, ale pojďme se společně podívat, jak na to.

Co je to WHOIS databáze?

WHOIS je databáze, která shromažďuje informace o doménách a IP adresách. Zjistíte zde například data registrace a expirace, kdo je držitelem, administrátorem či registrátorem domény, nebo informace o jmenných serverech. Každá zaregistrovaná doména musí mít držitele a ten je uveden v databázi WHOIS jako registrant. Správci národních domén provozují prakticky vždy systém WHOIS, v němž můžeme najít o doméně potřebné informace.

Jak zjistit majitele domény .CZ?

Pokud hledáme majitele domény .CZ, podíváme se do centrálního registru českých domén na adrese www.nic.cz. Zde do vyhledávacího pole vložíme název domény (bez www), u níž chceme zjistit majitele. Zobrazí se nám výsledky vyhledávání v registru (WHOIS) a informace o doméně. Tady se dozvíme nejen, kdo je držitelem domény, ale např. také informace o tom, kdy byla doména zaregistrována, kdy je datum její expiraci, jaký je administrativní kontakt, nebo kdo je určený registrátor.

Jak zjistit majitele domény .COM?

V případě, že se snažíme dohledat majitele domény .COM (nebo jiné generické domény), využijeme opět vyhledávání v registru WHOIS na některém ze specializovaných webů např. www.whois.com nebo whois.domaintools.com. Ve výsledcích vyhledávání v registru nás zajímá údaj „Registrant“, který nám sdělí požadované informace o majiteli domény.

Vím, kdo je majitelem domény, co mám dělat teď?

Dohledali jsme společně majitele domény, ale zajímají nás především jeho kontaktní údaje. Pokud jsme měli štěstí, našli jsme kontakty přímo v registru. V opačném případě se podíváme, zda je na doméně nějaký obsah a není pouze parkovaná. Zkusíme prolistovat obsahem a naše kroky budou směřovat na stránku „Kontakty“. Pokud se pátrací akce nezdařila, hledáme na webových stránkách další vodítka; odkazy na sociální sítě provozovatele webu, ID reklamních systému apod. Jestli se nezadařilo, nebudeme panikařit a vyzkoušíme další cesty, jak dohledat kontakt na majitele domény:

  • Pokud je držitelem domény firma nebo živnostník, mrkneme se do rejstříku firem a živnostníků.
  • Zkusíme prohnat doménu vyhledávačem a hledáme jakákoliv vodítka.
  • Podíváme se, zda historicky na doméně nebyl nějaký obsah, k tomu nám pomůže Internet Archive.
  • Půjdeme na to od lesa a napíšeme e-mail na info@nazevdomeny.cz, je to sice e-mail naslepo, ale někdy to může vyjít.
  • Počkáme na datum expirace domény a pokud ji držitel neprodlouží a uplyne ochranná lhůta (60 dni*), zaregistrujeme si ji.
  • Pokud všechny předchozí metody selhaly, je na čase, zamyslet se nad doménovými alternativami, nebo najít vhodnou volnou doménu, která bude dobře zapamatovatelná a identifikovatelná s vaším brandem.

Potřebujete vymyslet název domény a začlenit ji do namingu značky? Nebo už název domény máte a potřebujete ji zaregistrovat? Ozvěte se nám do Digitálky!

*U .CZ domén je ochranná lhůta celých 60 dní a je rozdělena na dvě fáze.

  • Prvních 30 dní je doména funkční (je v zóně CZ),
  • Dalších 30 dní doména již nefunguje (CZ.NIC ji negeneruje do zóny).